Araç Giydirme Yasal İşlemler

Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemini yaptırmak istiyorsanız öncesinden Yasal izin almanız gerekmektedir. Bu izin nereden ve nasıl alınıyor tek tek anlatalım. Öncelikle Araç Giydirme işleminizi sanal ortamda yani bilgisayar ortamında tasarlatmanız gerekmektedir.

Aracınızın üzerine uygulamayı düşündüğünüz logonuzu, iletişim bilgilerinizi, ürün resimlerinizi, sloganlarınızı v.s. gibi görsellerinizi Araç Giydirme işinde profesyonel bir firmaya bilgisayar ortamında uygulattırmalısınız.

A4 ( Dosya kağıdı ) üzerine renkli çıktı aldıktan sonra, bağlı bulunduğunuz ilçenin belediyesine gidip reklam vergisini yatırmalısınız. Ödeyeceğiniz bu vergi bir yıllık olup her yıl tekrardan ödemeniz gerekmektedir. Belediye’ye ödeyeceğiniz vergi aracınızın üzerine uyguladığınız reklamın m2 si kadardır.

Örneğin aracınızın sadece kapılarına firma logosunu uygulamak istiyorsunuz kapı üzerine 50cm. x 30cm. ölçüsünde bir logo uyguladığımızı düşünelim, iki kapı olduğundan dolayı toplamda 0,3m2 yi kaplamaktadır. m2 sinin 15 TL olduğunu varsayarsanız ( bu vergiler her belediyede farklılık gösterecektir. ) 4,5 TL ödeyeceksiniz demektir. Belediyelerde m2 altı işler genelde 1m2 gibi kabul edilip öyle vergilendirilir. Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işinin hakkını verip Komple Araç Giydirme yaparsanız, örneğin 17m2’lik bir araç giydirdiniz, 17m2 x 15 TL den : 255 TL belediye’ ye vergi ödemiş olacaksınız.

Bu sırada renkli çıktıyı almamızdaki sebep Araç Giydirme işleminin ne kadarında reklam bulunduğunun ispatı olacak olmasıdır. Bu renkli çıktıyı sizden hem belediye hem de araç muayene istasyonu isteyecektir. Ödediğiniz vergiye istinaden aldığınız makbuzu dosyanıza yerleştiriniz. Bu evrakların hepsi sizden istenecektir. Dosyanızda hem renkli çıktınız hem de belediyeden almış olduğunuz ödendi makbuzu bulunmaktadır.

Aracınızın reklam giydirilmiş renkli çıktısını araç muayene istasyonuna götürüp bir görevliye göstermeniz ve bu çalışmanın yasaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Aksi hallerde şu gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Aracınızı reklamcınıza kaplattıktan sonra araç muayene istasyonuna gidip gerekli işlemleri yaptırmak istersiniz ve görevli memur bu çalışma yasaya uygun değildir bu sebepten yasaya aykırı olan bölgeleri sökmeniz gerekecektir, bu da size hem zaman hem de maddiyat kaybına neden olacaktır. Peki yasanın onay verdiği çalışmalar nedir.